Vol. 20 No. 42 • October 16 - 22, 2014 In Our 17th Year Serving Greater Hamilton
Follow us on    
 
 
Advertisement













LIVE MUSIC CALENDAR - Live Music
Live music  ·  Nightclubbing   ·   Other Events   ·   Showtimes

Day:   Venue:   

THURSDAY OCTOBER 16

Hamilton Region

  • ARTWORD ARTBAR Chris Platt and Bob Shields w/Jason Jones Unit (8pm)
  • BLACK SWAN Open mic w/James Anthony (8pm)
  • CARRIGAN ARMS Open jam (8pm)
  • CAT ‘N’ FIDDLE Brian Griffith
  • COACH & LANTERN Open Mic (9pm)
  • GALLAGHER’S Chris Caddell and the Wreckage
  • HOMEGROWN HAMILTON Open Mic with Dave Gould
  • Pheasant Plucker Tomi Swick
  • SLAINTE Johnny Kerr
  • TARTAN TOORIE Open Jam w/Hank and the boys
  • THE BALTIMORE HOUSE Marriage, Chastity, Jom Comyn, GlassEYELashes (9pm)


FRIDAY OCTOBER 17

Hamilton Region

  • ARTWORD ARTBAR Aaron Zukewich Trio w/Sean Dowhaniuk Group (8pm)
  • AUGUSTA HOUSE LMT Connection
  • BLACK SWAN Shake Street (9:30pm)
  • BOSTON MANOR Mama Kin (Aerosmith tribute)
  • BROWN DOG COFFEE SHOPPE Azalea (8pm)
  • CARRIGAN ARMS Adam Ostrosser, Joel Guenther (5pm)
  • CAT ‘N’ FIDDLE Roberts & Shea
  • CLANCY’S PUB Freedom Train
  • CLARKEY’S BY THE BAY Blues Jam (9pm)
  • COACH & LANTERN Evan Champagne
  • Come By Chance Rythm Works
  • CORKTOWN The Manhattan Project w/Reeding Rainbow, Mathmatech (9:30pm)
  • GALLAGHER’S Brothers du Monde
  • GATOR TED’S Tim Park (9:30pm)
  • Gladstone Tavern Darr Hanncock
  • HOMEGROWN HAMILTON Marina Marina, Tom Dusome, Karyn Ellis (7pm), Redanda, Dead End Sessions, Sound System, The Mercy Beat (9pm)
  • J&N PUB Open mic w/Jeff Pilon (8pm)
  • JERSEYS BAR & GRILL Loyals
  • LIQUID KITTY Blush
  • MOLSON CANADIAN STUDIO The Strawbs (8pm)
  • NONNA’S CUCINA Scott Whittington (6pm)
  • OLG SLOTS (FLAMBORO DOWNS) Mark LaForme Trio
  • Pepperwood Bistro Steve & Erik (9pm)
  • POUR HOUSE The Crimps (10pm)
  • PUB FICTION The Hot Machine (9pm)
  • RAY’S PLACE Tomi Swick
  • REBEL’S ROCK Robin Benedict (9pm)
  • RIB EYE JACK’S Paul Mallard (9pm)
  • ROUSSEAU HOUSE Michael Maguire (6pm)
  • SOUTHCOTE 53 Josh
  • THE BALTIMORE HOUSE Stella Ella Ola, Aukland, The Ascot Royals, Marrakech (9pm)
  • THE CASBAH Steve Sinnicks & Randall Hill (9pm)
  • THE DICKENS The Undercovers (10:30pm)
  • THE MASQUE Mike Moses Band (10pm)
  • THE POWERHOUSE Dirty Pioneers
  • THIS AIN’T HOLLYWOOD Tommygunn, Top Dead Centre, Sinburn
  • VICAR’S VICE Friendly Cheddar
  • WINDJAMMER BY THE LAKE Low Down Dirty Band
  • WOBBLEY SCOTSMAN Ronnie and the Rockets
  • ZUM LINZER Harry & John (8:30pm)


SATURDAY OCTOBER 18

Hamilton Region

  • Absinthe Shattered Remains
  • ACOUSTIC BLEND CAFE Rocky Horror Acoustic Show
  • ARTWORD ARTBAR Latin jazz ft. Rob Fekete, Mike Filice, Carlos Rodriguez, Fhanor Molina, Ashley St. Pierre (8pm)
  • AUGUSTA HOUSE Crank
  • BLACK SWAN James Anthony w/Helen Stewart (2pm)
  • BOSTON MANOR The “905” Band
  • CAT ‘N’ FIDDLE Jesse Luciani
  • CLARKEY’S BY THE BAY Third Eye Open (Tool Tribute), Evil Empire (Rage Against the Machine tribute)
  • COACH & LANTERN Stone the Radio
  • Come By Chance Rythm Works
  • CORKTOWN Tatervox (9:30pm)
  • GATOR TED’S The Tryst (9:30pm)
  • HOMEGROWN HAMILTON Frankie & Jimmy w/ Boogie Infection, Mickey Moone
  • Innsville Retro Party Groove
  • JERSEYS BAR & GRILL Last Exit
  • LIQUID KITTY Blush
  • MOHAWK COLLEGE MCINTYRE PERFORMING ARTS CENTRE David Hickey
  • MOLSON CANADIAN STUDIO John McDermott (7:30pm)
  • NONNA’S CUCINA Rob Reed (6pm)
  • OLG SLOTS (FLAMBORO DOWNS) Rob Szabo
  • Pepperwood Bistro Steve & Erik (9pm)
  • PLUCKERS Johnny Pettit and the Rhythm Rats (9pm)
  • POUR HOUSE No Fixed Address (10pm)
  • PUB FICTION Diane Ryder Band (9pm)
  • R.H.L.I. Joe Tucker Band
  • RAY’S PLACE Kristin Nicholls
  • REBEL’S ROCK Celtic Cross (9pm)
  • RIB EYE JACK’S Acoustic Rooster (9:30pm)
  • STONEWALLS Allotrope (10pm)
  • THE BRASSIE PUB Midnight Satellite
  • THE BROWN BARREL Fortunate Son
  • THE CASBAH The Dinner Belles (9pm)
  • THE DICKENS Last Exit (10:30pm)
  • THE LIONSHEAD PUB The Responsibles
  • THE MASQUE Bryan Gushue (4pm)
  • THE POWERHOUSE Rothwell
  • THIS AIN’T HOLLYWOOD Ric Taylor's Masquerade Party w/Gary & The Boners, Pill Mountain Valley Boys & Hell Bent Trio
  • TIN CUP Steve and Roy
  • VICAR’S VICE Monkley Cascade


SUNDAY OCTOBER 19

Hamilton Region

  • Absinthe Coldfront, Scratching The Surface, Rydell, Coastal, Old Rules
  • ARTWORD ARTBAR Adrean Farrugia & Sophia Perlman (7:30pm)
  • AUGUSTA HOUSE Shari Dunn & Jonny Kerr
  • BAY CITY MUSIC HALL Bay City Blues Band w/John Dickie (2pm)
  • BLACK SWAN Mike Shotton & The Sunday Knights Open Jam (8pm)
  • CARRIGAN ARMS Laura Mattsson (2pm)
  • CAT ‘N’ FIDDLE Duanne Rutter & Andrew Aldridge (4:30pm)
  • GALLAGHER’S The Hot Machine
  • Lazy Flamingo The Crimps
  • POUR HOUSE Open jam w/Walter and Jamie (8pm)
  • REBEL’S ROCK Brother Tom’s Jam Session (3pm)
  • THE BROWN BARREL Jam w/Troy Harmer (7:30pm)
  • THE CASBAH Heavy Trash w/Bloodshot Bill (8pm)
  • THE DICKENS Adam Cooke & the Adams Family (10:30pm)
  • THIS AIN’T HOLLYWOOD The Untouchable Ones, Royal Seas, Dead Men Tell No Tales, The Tracks and Lithia (4pm)
  • WEST END PUB Open mic w/Kim & Frank Koren


MONDAY OCTOBER 20

Hamilton Region

  • THE CASBAH Tower of Song (Leonard Cohen tribute) w/Oliver Swain, Glenna Garramone (8pm)
  • FIRSTONTARIO CENTRE Demi Lovato w/Christina Perii, MKTO (7pm)
  • GALLAGHER’S Ken and the HollowGrahams
  • TRACIE’S PLACE Judy Marsales & The Noteworthies


TUESDAY OCTOBER 21

Hamilton Region

  • THE CASBAH Del Barber & the Profiteers w/Steph Cameron, Thomas St. Clair & the Scared Crows (8pm)
  • CAT ‘N’ FIDDLE Mississippi Bends (9pm)
  • CORKTOWN Traditional Irish session (8:30pm)
  • GALLAGHER’S Born In The Eighties
  • Lazy Flamingo Open Jam
  • Pheasant Plucker Hamilton Folk Club (8pm)
  • THE DICKENS Chuck Coles w/Bring Me The Author (10pm)
  • THE DOORS PUB Slates w/Life in Vacuum
  • THIS AIN’T HOLLYWOOD Hello Cat Piano Open Stage w/Buckshot Bebee (9pm)


WEDNESDAY OCTOBER 22

Hamilton Region

  • ARTWORD ARTBAR Karyn Ellis, Marina Marina, Richard Garvey (8pm)
  • CAT ‘N’ FIDDLE Jazz Jam (10pm)
  • COACH & LANTERN Singalong with Judy Marsales
  • CORKTOWN Open mic blues w/Big Johnny Blue
  • GALLAGHER’S Adams O & Cooke
  • HOMEGROWN HAMILTON Songwriter Showcase w/host Lori Yates
  • REBEL’S ROCK The Irish Session (7pm)
  • SLAINTE Tomi Swick (8:30pm)
  • THE BALTIMORE HOUSE Open mic (9pm)
  • THE BURLINGTON PERFORMING ARTS CENTRE The Jim Cuddy Band
  • THE CASBAH Rah Rah & Paper Lions (9pm)
  • THE SNOOTY FOX Azalea (10pm)
  • THE STAIRCASE Open Mic w/host Keith Toms


THURSDAY OCTOBER 23

Hamilton Region

  • BLACK SWAN Open mic w/James Anthony (8pm)
  • BOSTON MANOR Coney Hatch
  • CARRIGAN ARMS Open jam (8pm)
  • CAT ‘N’ FIDDLE Brian Griffith
  • COACH & LANTERN Open Mic (9pm)
  • GALLAGHER’S Jonny Kerr Band
  • HOMEGROWN HAMILTON Open Mic with Dave Gould
  • MILLS HARDWARE Oh Susanna
  • Pheasant Plucker Tomi Swick
  • SLAINTE Simon Carroll
  • TARTAN TOORIE Open Jam w/Hank and the boys
  • THE BALTIMORE HOUSE The Gospel of Barn Owl, ELMS, Jon Lawless (9pm)
  • THE PEARL COMPANY Brad Cheeseman Group w/The Blank Quintet (8pm)
  • THE QUEEN’S HEAD Jeff Pilon (8pm)
  • THIS AIN’T HOLLYWOOD Art Bergmann w/Gord Lewis




Tell Us What You Think!

What do you mostly use your phone for?

E-mails
Texting / Twitter / Facebook
Talking
Surfing
Not much, I'm too busy
News
Music
Apps
Movies / Youtube
Games

See Results
Advertisement






   
CLASSIFIEDS  
 
© Copyright 2014 Dynasty Communications. All Rights Reserved.